Jak poradzić sobie ze złym BIKiem

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane osób, które zaciągnęły kredyty bankowe i które są klientami SKOK-ów. Informacje te służą następnie do stworzenia ocen punktowych, które – dla banków i SKOK-ów – są najlepszym źródłem wiedzy o klientach zainteresowanych zaciągnięciem zobowiązania.

BIKBIK dla jednych jest straszakiem i największą przeszkodą w zaciągnięciu kredytu, a dla innych – najlepszą kartą przetargową w walce o najkorzystniejszą ofertę. Niestety, złej reputacji – a więc złych ocen zgromadzonych w BIK – trudno jest się szybko pozbyć. W przypadku osób, które posiadają negatywną historię kredytową, większość propozycji bankowych może okazać się niedostępna, a wtedy, jedyną szansą na pozyskanie dodatkowych środków stają się popularnie pożyczki online, czyli pożyczki udzielane przez osoby prywatne lub parabanki. Z drugiej strony – pozytywna, wysoka punktacja w BIK może przynieść wiele korzyści. Dobrze oceniona osoba starająca się o „tradycyjny” kredyt może bowiem liczyć na lepsze oferty i na uzyskanie pozytywnej decyzji w krótszym czasie i z pominięciem wielu, często męczących i kłopotliwych formalności.

Choćby dlatego warto okiełznać BIK i – przed złożeniem wniosku o kredyt – zaaplikować do Biura Obsługi Klienta podanie o raport zawierający informację o Ocenie Punktowej. Warto także terminowo spłacać zaciągnięte już kredyty i pożyczki konsumenckie, a jeśli takich nie posiadamy – zdecydować się na skorzystanie z bankowej oferty proponującej karty kredytowe. A wszystko po to, żeby – jeszcze zanim pomyślimy o otrzymaniu dodatkowych środków – spłacać bankowe zobowiązania regulaminowo i już na starcie drogi o bankowy kredyt zyskać kartę atutową w postaci pozytywnej historii i wysokiej punktacji w rejestrach BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*